2439/648
“Ægget”. Lænestol og skammel med stel af stål og aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3316 og 3127. Udført og mærket med “red label” hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Skind med enkelte pletter.
Vurdering
864665 |