2103/34
Matthias Peschke-Köedt (f. 1885, d. 1949)
Portræt af kunstnerens 2. hustru, malerinde Adele Caroline Rautenbach. Sign. M. Peschke-Köedt. Olie på lærred. 196×145.
Lærred bør strammes op. Krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag