Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Skål af stentøj modelleret med to stiliserede hanke. Dekoreret med blå og brun, spættet glasur. Sign. R. Gauguin. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 10. L. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015