Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Studie af andefugle. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 36×52.
Nærværende studier er antagelig forlæg til illustrationer til Eiler Lehn Schiølers "Danmarks Fugle bind I - III (1925–31).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 819, 2008 nr. 691, samt Bruun Rasmussen auktion 2032, 2020 nr. 8538.
Papiret er gulnet. Lille misfarvning ved højre rammekant. Undersøgt i ramme.
164145 |