1822/532
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cylindrisk vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20685. Kgl. P. Udført 1969–1974. H. 15,2.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag
20 bud