2418/858
To vaser af stentøj, begge modelleret med yderside i reliefmotiver, dekoreret med hhv. grållig glasur med blå og mørke elementer samt mørkebrun glasur med grønne elementer. Begge med stemplet monogram. H. 9,5 og 13,5. (2)
Mindste vase med talrige afslag. Store vase med overflade ridser.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag