2115/650
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvkrukke af lertøj. Dekoreret med blyglasur med cremefarvede striber og kanter. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 44.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand og øverste kant repareret.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud