Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak samt tilhørende fodskammel af teak. Sider samt dybthæftet ryg betrukket grå uld. Model AP 19 og AP 29. Formgivet 1951 og 1954. Udført hos AP Stolen. (2)
Model præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Afslag på ene bagben.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
10 bud