I. T. Hansen (f. Randers 1848, d. sst. 1912)
Interiør fra dagligstuen på Bernstorff slot. Sign. I.T. Hansen 1891 Bernstorff Slot 91. Olie på lærred. 35×51.
Efter 1848 blev Bernstorff slot statsejendom og i 1853 blev det den daværende prins Christians (den senere Christian 9.) sommerresidens, og kongefamilien beboede det frem til 1939 om sommeren.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020