1418/​684

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Rektangulært spisebord med stel af sortlakeret stål, top af klart glas. Model LC-6. Formgivet 1928. Udført hos Cassina, Italien. H. 69./74. L. 225. B. 85.

Stemplet Cassina, LC 6, No. 52609, Le Corbusier.

Let brugspatina. Stel med enkelte mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK