1418/684
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Rektangulært spisebord med stel af sortlakeret stål, top af klart glas. Model LC-6. Formgivet 1928. Udført hos Cassina, Italien. H. 69./74. L. 225. B. 85.
Stemplet Cassina, LC 6, No. 52609, Le Corbusier.
Let brugspatina. Stel med enkelte mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. april 2014
Vurdering
Hammerslag