1619/​2109

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Smorgasboards”. Tre mindre samt en større serveringsbakke af stavlimet teak, indlæg af lyst træ, to i original emballage. En stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Nissen, Langaa. Diam. 18–23. L. 27–32. (4)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

To bakker med brugsspor herunder farveforskelle. Største bakke med større afslag i forreste kant ca. 70 mm.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK