1619/2109
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Smorgasboards”. Tre mindre samt en større serveringsbakke af stavlimet teak, indlæg af lyst træ, to i original emballage. En stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Nissen, Langaa. Diam. 18–23. L. 27–32. (4)
Proveniens: Richard Nissens private samling.
To bakker med brugsspor herunder farveforskelle. Største bakke med større afslag i forreste kant ca. 70 mm.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag