2039/693
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Stor krukke af stentøj med vertikale indridsninger i relief. Dekoreret med gråbrun glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram. Kgl. P. H. 22,5. Diam. 21.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud