Miniature maske af udskåret ben, med stiliseret træk og gennembrudt mund. Dorset-kulturen? Nordøstgrønland. H. 8,5 cm.
Proveniens: I følge oplysninger fra Eigil Knuth ekspeditionen. Eigil Knuth, 1903–1996, var en dansk billedhugger, forfatter og polarforsker. Han deltog i forskellige ekspeditioner til Grønland i perioden 1930–1973.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
34 bud