2032/​544

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290”. Et par lænestole med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)

Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Senere betræk af sort skind i god stand.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13 bud

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK