2032/544
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Et par lænestole med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Senere betræk af sort skind i god stand.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud