2104/​690

Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)

“Album 19, planche 5”, 1961. Sign. M, 20/75. Fra Derrière le Miroir no. 121–122. Litografi i farver. Bladstørrelse 37,5×27,5.

Litteratur: Jvf. Maeght 248.

Farverne er falmede; tydelig misfarvning fra lim på bagsiden.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

7.500 kr.

27 bud

960491 7.500 kr.
1059137 7.000 kr.
1028286 6.500 kr.
1059137 6.000 kr.
1028286 5.500 kr.
56150 (Autobud) 5.000 kr.
1028286 4.800 kr.
56150 (Autobud) 4.600 kr.
1028286 4.400 kr.
56150 4.200 kr.
1059137 4.000 kr.
1048020 (Autobud) 3.800 kr.
1059137 3.800 kr.
1048020 3.600 kr.
1059137 3.400 kr.
817684 (Autobud) 3.200 kr.
1059137 3.000 kr.
817684 2.900 kr.
1059137 2.800 kr.
957561 2.700 kr.
851714 2.600 kr.
817684 2.500 kr.
851714 2.400 kr.
926652 2.300 kr.
935533 2.200 kr.
1053352 2.100 kr.
807938 2.000 kr.