Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
“Album 19, planche 5”, 1961. Sign. M, 20/75. Fra Derrière le Miroir no. 121–122. Litografi i farver. Bladstørrelse 37,5×27,5.
Litteratur: Jvf. Maeght 248.
Farverne er falmede; tydelig misfarvning fra lim på bagsiden.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
27 bud