2125/​1040

Lauritz Jensen (f. Viborg 1859, d. København 1935)

Figurgruppe med tyr i kamp med hunde. Sign. Lauritz Jensen, 29/10, 1904. Figur af terracotta. H. 23. L. 43.

Nogle ridser og mærker. Mindre afslag. Reparationerne på halerne.

Moderne kunst og design, 22. juni 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK