2125/1040
Lauritz Jensen (f. Viborg 1859, d. København 1935)
Figurgruppe med tyr i kamp med hunde. Sign. Lauritz Jensen, 29/10, 1904. Figur af terracotta. H. 23. L. 43.
Nogle ridser og mærker. Mindre afslag. Reparationerne på halerne.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag