Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Rund vase af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med gråblå og brun glasur. Sign. monogram 52. H. 11,3. Diam. 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nederste kant med afslibning - omfatter også dele af rillerne.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
29 bud