845/​277

Tysk pokal af forgyldt sølv, cuppa drevet med frugter og bladværk, balusterformet stilk på rundt hvælvet fodstykke. Nürnberg, 17. årh.s begyndelse, utydelig mesterstempel. Bund graveret med oldermandsranke. Vægt 165 gr. H. 15 cm.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK