1947/401
Et par lysestager af messing og bronzeret metal, prydet med pousserede blomster af porcelæn, hver med fem lysarme. Frankrig. 20. årh.s første halvdel. H. 31. B. 40. (2)
Den ene stage loddet under bund og forstærket med møtrik samt defekt mellemled på stammen. Flere afslag på blomster. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag