Arne Bang, Cohr (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med fisk samt muslinger i relief. Dekoreret med gråbrun glasur med sandfarvede elementer. Sign. monogram. H. inkl. låg 13,5. Tilhørende låg og ske af sølv. Udført og stemplet hos Cohr. Ske: L. 15,5. Sølvdeles samlede vægt 109 g.
Øverste kant med to minimale glasurafslag. Låg samt ske med nogle få minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
22 bud