1632/​723

Bent Karlby, tilskrevet (f. Aa 1912, d. 1998)

“Lynax”. To loftslamper med perforerede skærme af hhv. lyseblå- og rødlakeret metal, underskærme af champagnefarvet glas. Udført og stemplet hos Lyfa. 1950'erne. Diam. 31. (2)

Det ene ophæng med hul. Underskærme antageligt ikke originale. Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Afskalning i maling. Den ene skærm med rester af hvid maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK