Vilhelm Petersen, 19.-20. årh.
Otto Bache, 19.-20. årh.
Frants Henningsen, 19.-20. årh.
Theodor Philipsen, 19.-20. årh.
Fire landskaber. Sign. monogram VP Ærmelunden d. 4. August 1849, sign. Otto Bache Ved Kildesøen - Morgen Belysning, betegnet på bagsiden Frants Henningsen, betegnet på bagsiden Th. Philipsen. Bly og pen på papir, monterede på papir. Variable bladstørrelse fra ca. 7×12 til ca. 18×28. (4).
Proveniens: Dansk privatsamling af tegninger.
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet. Frants Henningsen med øgning.
Ældre malerier og møbler, 30. juni 2014
13 bud