Ni dele russiske alterduge, bordløbere, “brød-og-salt-velkomst”-klæder samt et forklæde, af lærred og broderet i farver med slædekørsel, blomster, geometriske mønstre og bogstaver, påsyet med kniplinger. En dateret 1898. Ellers ca. 1900. L. fra 152 til 230. H. forklæde 82. (9).
Minimal aldersslitage. Enkelte dele er gulnede og enkelte er med pletter.
Russisk tema, 6. december 2021