915/​101

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Skagen strand. Et skib i horisonten. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 35×58.

Proveniens: Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), den kongelige sommerresidens Klitgaarden ved Skagen; herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), den kongelige sommerresidens Klitgaarden ved Skagen; hernæst deres datter, Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik maleriet til dansk privateje, hvilket det har været indtil i dag.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK