2139/404
Et sæt på fire ens danske Louis XVI medaljonarmstole af bemalet og ådret træ. Efter model af arkitekten G.E. Rosenberg (1739–1788). 18. årh.s slutning. (4)
Proveniens: Herregården Bangsbo, Frederikshavns.
Brugs- og alderstegn. Plettet betræk.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud