Joseph Friedrich August Darbes (f. Hamborg 1747, d. Berlin 1810)
Portræt af en adelsmand i bordeauxrød jakke og med sort nakkesløjfe. Sign. Darbes pinx. 1779. Oval. 60×47. Samtidig forgyldt rokoko-ramme med perlestaf og sløjfeornamentik.
Proveniens: Winkel & Magnussen 367, 1951 nr. 64.
Større krakeleringer. Mindre gamle retoucheringer under fernis. Mindre afskalning til venstre i den brune baggrund. Behov for let overfladerensning.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021