Fransk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, ydre kasse drevet med rokoko sceneri, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk med rubinfarvet sten, signeret Frs De Roche & Pre Eynouf, serienr. 9706. Inderste kasse stemplet med kronet ELS og serienr. 9706. Frankrig ca. 1750. Kassediam. 39/46 mm.
Proveniens: Privat samling
Francois de Roche registreret i Frankrig ca. 1750.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Ydre og indre kasse med mindre indtryk og let slidt forgyldning, ydre kasse med enkelte minimale perforeringer.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
15 bud