2132/147
Tysk pokal af glas, konisk cuppa med sceneri og tekst i guld, “No. 3 und einigheit, kegiert, wird alles wohl geführt”, balusterformet facetslebet stamme på rundt fodstykke med ombugget rand. 18. årh. H. 25,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag