1627/48
Fransk Louis XVI armstol af nøddetræ, udskåret med guirlander og bladværk, tilspidsede kannelerede ben. 18. årh.s slutning.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag