2048/​91

Hans Knudsen (f. Roskilde 1865, d. Slagslunde 1947)

“Selvportræt. Aftenlys”. Sign. H. K. 1923. Olie på lærred. 59×50.

Udstillet: Charlottenborg, 1923 nr. 1009.

Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

8.500 kr.

15 bud

(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.