2016/801
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Klapbord med stel af stål, plade og klapper af teak. Model 3601. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1967. H. 70. L. 60/140. B. 70.
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og gennemslibning på top. Gennemgående hul fra søm på top.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud