Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Himmelhest”, Molesmes, 1988. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60×120.
Udstillet: Fiac, Paris, 1988. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020