2425/284
Bornholmsk Otto Arboe standur i kasse af senere rødmalet og guldstafferet træ, urskive af forgyldt metal, timekrans af tin med romer- og arabertal. Plakette sign. J. Peter Arboe, no. 827. Danmark. 18. årh.s. anden halvdel. H. 222. B. 56. D. 27.
Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, Pendul medfølger og Optræksnøgle medfølger.
Vurdering
Hammerslag