1813/​508

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol samt tilhørende fodskammel opsat på profileret stamme og firpasfod af aluminium, sider, sæde, ryg samt skammel betrukket med patineret sort skind, løs sædehynde. Model 3317 og 3127. Formgivet 1958. Stol mærket “FH” i hvid farve. Skammel med etiket mrk. 1264. Udført hos Fritz Hansen, ca. 1964. (2)

Patina. Overfladiske ridser og mærker. Mindre krakeleringer, hovedsagligt på skammel.

Moderne kunst og design, 27. marts 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

36.000 DKK