2448/896
Axel Larsson (f. Torps, Medelpad 1898, d. 1975)
Armstol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Udført hos Bodafors. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Vurdering