Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Havnerarbejde med en kulfyret kran ved daggry. Sign. Sign. L. Tuxen, 1879. Olie på lærred. 29×36.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalning/hul i lærredet nederst. Behov for let overfladerensning.