Jacob Hermann (f. 1910, d. Ulfborg 1995)
“Mosepigen”. Sign. monogram på bagsiden og på soklen. Moseeg monteret på sokkel af egetræ. H. 118.
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte hos Jacob Hermann i midten af 1960erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 6. marts 2019