902/855
Jørgen Haugen Sørensen (f. København 1934, d. Pietrasanta, Italien 2021)
“Ørred”. Sign. monogram 60. Relief. Rødler. 43×48.
Udstillet: “Jørgen Haugen Sørensen: Skulpturer”, Esbjerg Kunstmuseum, 1998–1999. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021
Vurdering
Hammerslag