895/​54

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

Købt af Den Hirschsprungske Samling i juni 2020.

“Fra de pontiske sumpe”. Studie. Malt in situ 1836. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35×49. Damborgramme med etiket.

Henry Tuxens upublicerede fortegnelse fra 1942/43 over 50 af Fritz Petzholdts malerier i privateje nr. 26.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 45.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 336, 1947 nr. 234. Bruun Rasmussen auktion 490, 1987 nr. 276.

Studie til maleriet “Parti af de Pontiske Sumpe med en flok bøfler” fra 1838 (Den Hirschsprungske Samling).

Petzholdt nævner datereingen 1838 i et brev til Gottlieb Collin.

Datering rettet 7. juni 2020.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

100.000–150.000 kr.

Hammerslag

130.000 kr.