Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 20 a”, 1969. Sign. Soulages, Epreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 87×63
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez 2003, kat. 66.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018