En sino-tibetansk mangearmet Yamantaka af forgyldt bronze, forenet med konsort og stående på liggende mennesker og oval lotustrone, med rødt flammehår. 19. årh. Vægt 2754 gr. H. 23 cm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 28. maj 2019