1805/741
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Sofabord af teak i let konveks form. Udført og mærket hos C.F. Christensen, Silkeborg. H. 50. L. 160. B. 58/63.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Brændmærker.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag