Andreas Flint (f. København 1767, d. 1824)
Bacchus og Ariadne i vogn trukket af musikspillende kentaurer. Usigneret. Pen og lavering på papir. Verso Allegori på Asien og en studie. Pen og bly. Bladstørrelse ca. 17×31. Uindrammet.
Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.
Monteret med hængsler i passepartout langs venstre kant. Mindre misfarvninger og enkelte fugtpletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021