2448/6
Vasily Yakovlevich Grachev (f. 1831, d. 1905, russisk kunstner)
Farvelkysset. Russisk skulptur af patineret bronze med en kosak, der tager afsked med sin kæreste. Sign. Grachev (med kyrilliske bogstaver). Udført hos C. F. Woerfell Bronzestøberi, Skt. Petersborg. H. inkl. spyd 30. L. 21. B. 13,5.
Brud på seletøj, en del mangler. Mindre ridser og mærker på basen.
Vurdering