912/​299

Antoni Clavé (f. Barcelona 1913, d. St. Tropez 2005)

“Guerrier à la lance”, 1961. Sign. Clavé. Mixed media på papir monteret på lærred. 43,5×64.

Certifikat fra Archives Antoni Clavé, 15. januar 2010, følger med dette lot.

Proveniens: Christie's, Paris, 8. december 2009. Proveniens: Galerie Taménaga, Tokyo.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK