2432/1175
Fire-radet perlearmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige kulturperler og lås prydet med fem facetslebne rubiner. Perlediam. ca. 5 mm. Lås 19×26 mm. L. 18,6 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En rubin fremstår med ridser.
Vurdering