1949/​1134

Diamantbroche af 14 kt. guld i form af blomstergren prydet med udskårne ametyster, grøn agat og tre enkeltslebne diamanter. L. 4,5 cm. Ca. 1960–70.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 4. december 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK