1949/1134
Diamantbroche af 14 kt. guld i form af blomstergren prydet med udskårne ametyster, grøn agat og tre enkeltslebne diamanter. L. 4,5 cm. Ca. 1960–70.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 4. december 2019
Vurdering
Hammerslag