2449/786
Nils Nilsson
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i røde, orange og lilla nuancer. Sign. NN. Udført 1950–60'erne, Sverige. L. 235. B. 152.
Generel god stand med almindelig brugs- og alderspatina. Kanter med mindre ujævnhed.
Vurdering