1508/194
Laurits Sørensen (f. Aalborg 1882, d. sst. 1952)
“Aalborg Havn 1927”. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 71×101.
OW Bunker & Trading A/S under konkurs.
Dette emne handles i fuldmoms
Lærredet er dubleret. Mindre trykmærke/krakelering nær lærredets øvre midte.
Ældre malerier og møbler, 16. februar 2015
Vurdering
Hammerslag